Diecezjalna Diakonia Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie

zaprasza na

SEMINARIUM ODNOWY WIARY 

w formie 10-tygodniowych rekolekcji przeznaczonych dla osób dorosłych.
Każdy tydzień ma określony temat,
związany z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi życia duchowego.
Cotygodniowe spotkania, które obejmują wspólną modlitwę,
konferencję i spotkanie w grupach, dopełnia indywidualna modlitwa z Pismem Świętym,
którą podejmuje każdy uczestnik Seminarium w domu.
W ramach Seminarium odbywa się też modlitwa o uzdrowienie
i modlitwa o wylanie Darów Ducha Świętego.

Seminarium Odnowy Wiary czerpiemy z doświadczeń Ruchu Światło-Życie diecezji katowickiej – jest ono organizowane co roku w parafii pw. bł. Karoliny w Tychach (to ta sama parafia, w której odbywają się Tyskie Wieczory Uwielbienia). Owoce ostatnich lat pokazały, że Seminarium pomogło wielu osobom przemienić swoje życie, pogłębić modlitwę osobistą i wspólnotową, a przede wszystkim spotkać żywego Boga, który jest obecny i z mocą działa w Kościele. To doświadczenie doprowadziło uczestników Seminarium do pełniejszego zaangażowania w życie parafii i formacji w swoich wspólnotach.

Zapraszamy więc wszystkie osoby, które pragną pogłębić swoje życie duchowe, rozpoznać w sobie dary Ducha Świętego i odkryć piękno modlitwy z Pismem Świętym i modlitwy uwielbienia, do wzięcia udziału w Seminarium Odnowy Wiary.

Od lipca 2017 roku odpowiedzialnymi za Seminaria Odnowy Wiary są Paulina i Paweł Starzyńscy.

Kontakt:
Paulina: p.starzynska@outlook.com
Paweł: starzynski.p@outlook.com

ŚWIADECTWA UCZESTNIKÓW SEMINARIUM ODNOWY WIARY, które prowadziliśmy jesienią 2016r.:

O „Seminarium odnowy wiary” dowiedziałem się z Internetu. Poszukiwałem czegoś dla siebie, co nadałoby mojemu życiu większy sens. Od pewnego czasu zacząłem poszukiwać tego sensu w Panu Bogu. Na Seminarium przyszedłem bez większych oczekiwać, chciałem dać szansę sobie i Bogu. Spotkania odbywały się w przepięknej Kaplicy Akademickiej w Bazylice pw.  św. Wincentego à Paulo. Animatorzy byli bardzo autentyczni, energetyczni, życzliwi, od samego początku dawali świadectwo swoim podejściem do uczestników. Natomiast Ksiądz prowadzący był jako dobry ojciec, życzliwy, przyjazny, budzący zaufanie. Dwa zdarzenia podczas seminarium przeżyłem bardzo: indywidualne błogosławieństwo kapłana Jezusem Eucharystycznym i modlitwa wstawiennicza o wylanie darów Ducha Świętego. Błogosławieństwo Jezusem Eucharystycznym dało mi poczuć fizyczną obecność Jezusa, natomiast modlitwa wstawiennicza pokazała realną moc Ducha Świętego i Jego działanie we mnie. Doświadczenia te oraz słowa Psalmu 84 wersetu 8a „z Mocy w moc wzrastać będą” fenomenalnie zmieniły moje życie, postrzeganie Boga i świata. Mimo, iż spotkania  „Seminarium odnowy wiary” się zakończyły trwam w modlitwie, czytam Słowo Boże i przez moc Boga wzrastam w mocy i sił mi przybywa. I dobrze mi z tym.

Darek

Mam 25 lat, jestem oazowiczką. Seminarium Odnowy Wiary organizowane przez Diakonię Ewangelizacji było moim trzecim, więc poniekąd wiedziałam, czego się spodziewać. Co tydzień konferencja, dzielenie w grupkach, modlitwa. Zależało mi na tym, aby mógł mi towarzyszyć mój chłopak i udało się. Mimo nieregularnych godzin pracy, opuścił tylko jedno spotkanie. Czwartkowe wieczory zarezerwowane były dla naszej trójki – Pan Bóg i my. Już od pierwszego spotkania, wiedzieliśmy, że to będzie 10 tygodni niezłej walki duchowej. Kiedy postanowiliśmy przybliżyć się do Chrystusa, zły duch chciał wejść między nas i zniszczyć to, co zdążyliśmy już zbudować. Ale mu się nie udało. Codziennie każde z nas siadało do modlitwy z Pismem Świętym, a kiedy mieliśmy możliwość siadaliśmy razem i dzieliliśmy się tym, co Pan Bóg mówi nam przez Swoje Słowo. Wszystko mogliśmy zanotować w notatnikach, które dostaliśmy na początku rekolekcji. W miarę upływu czasu i kolejnych spotkań ze wszystkimi uczestnikami Seminarium, dodaliśmy do wspólnej modlitwy dziękczynienie i uwielbienie, korzystając z rad i wskazówek prowadzących. Owoców tej pracy duchowej jest kilka: większa wrażliwość na Słowo i bardziej udane próby wcielania Go w życie, pilniejsza dbałość o czystość w związku (już teraz z Narzeczonym), a także chęć zaangażowania się w działalność Diakonii Ewangelizacji. Seminarium Odnowy Wiary pokazało mi też, że rozwój duchowy to zadanie na całe życie, niezależnie od sytuacji, w jakiej aktualnie jesteśmy. Uczeń, student, małżonek, matka, ojciec, syn, córka.. to tylko kolejne role życiowe, do których realizacji Pan Bóg nas zaprasza i do każdej z nich daje nam odpowiednie łaski. To od nas zależy, czy i w jakim stopniu z tych łask skorzystamy.

Paulina

Witam. Przed „Seminarium Odnowy Wiary” mimo przynależnośći do wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej byłem bardzo zagubiony i zaczynałem wątpić w Bożą miłość.O Seminarium dowiedziałem się ze strony Bydgoskich Wieczorów Uwielbienia na Facebooku.Poprzez modlitwę (namiot spotkania) oraz konferencje na nowo odkryłem miłość Boga.Najbardziej doświadczyłem Jego miłości podczas modlitwy o uzdrowienie oraz podczas modlitwy o wylanie darów Ducha Świętego. Odczułem wenętrzny spokój i pewność że wszystko będzie dobrze. Od czasu Seminarium moja wiara cały czas wzrasta. Pozdrawiam i baaardzo polecam Seminarium Odnowy Wiary.

Ryszard

Jeśli chodzi o seminarium wiary, to dowiedziałam się o nim z Bydgoskich Wieczór Uwielbienia. Sam zamysł uczestniczenia w takim seminarium świtał mi w głowie od pięciu lat ale stale coś stawało mi na przeszkodzie by jednak nie brać udziału w takiej inicjatywie. Jednak Bóg mnie tak poprowadził że udało mi się dotrzeć tu do bydgoskiej bazyliki i doświadczyć przemiany myślenia oraz życia. Bardzo podobały mi się konferencje pobudzające do refleksji nad swoim życiem duchowym oraz dzielenie się w grupach. Jednak najważniejszym owocem tego seminarium jest odkrycie przeze mnie że modlitwa to AUTENTYCZNA rozmowa z Bogiem. Wcześniej nie potrafiłam usłyszeć głosu Pana w swoim życiu. Podczas seminarium zaczęliśmy wdrażać do naszego życia tzw. Namiot Spotkania. Pierwszy raz od dawna wzięłam do ręki zakurzoną Biblię. Każdego dnia siadałam i czułam prawdziwą obecnośc Boga w Jego słowie i tym jak przemawia do mnie. Po skończeniu seminarium nadal nie potrafię rozpocząć dnia bez krótkiej medytacji nad Pismem świętym, tak mnie to pochłonęło :). Niesamowite przeżycie, polecam każdemu, owoce seminarium dojrzewają z czasem:). Chwała Panu! :).

Marta

ŚWIADECTWA UCZESTNIKÓW SEMINARIUM ODNOWY WIARY – WIOSNA 2017:

Na seminarium Odnowy w Duchu Wiary trafiliśmy za namową ks proboszcza. Mieliśmy wiele wątpliwości, czy damy radę wytrwać 10 kolejnych spotkań, czy się tam odnajdziemy, czy to jest miejsce dla nas. Kolejnym problemem okazało się dzielenie w grupach na temat indywidualnych przemyśleń do codziennie przeczytanego fragmentu Pisma Św.

Po pierwszym spotkaniu jednogłośnie stwierdziliśmy, że to jest miejsce w którym powinniśmy się znaleźć oraz, że nie jest dla nas problemem rozmowa z obcymi ludźmi na tematy wiary. Dzięki temu możemy poznać w jaki sposób inni postrzegają Boga w swoim życiu. Nigdy nie praktykowaliśmy codziennego czytania Pisma Św. W domu, które przewidziane jest w ramach seminarium, jednak pierwsze tygodnie pokazały nam ile wnosi ono do naszego życia i jak powinniśmy je rozumieć. Fragmenty, które rozważaliśmy były nam wcześniej znane, jednak dopiero też odkryliśmy ich sens i głęboki przekaz jaki nam dają. To skłoniło nas do coraz częstszych rozmów w domu na temat wiary i miejsca jakie zajmuje w naszym życiu. Zdaliśmy sobie sprawę jak płytka i uboga jest nasza wiedza na temat Boga, w którego wierzymy, a o którym ciągle tak mało wiemy. Dopiero teraz zdajemy sobie sprawę z tego kim jesteśmy, do Kogo należymy i komu zawdzięczamy to co mamy. Żyliśmy nie zastanawiając się jaki jest Boży plan na nasze życie.

Bardzo też pogłębiliśmy wiedzę na temat Ducha Św., którego zaczęliśmy na nowo odkrywać w naszym życiu. Wiemy już jak ważną rolę pełni. Został też nam przybliżony obraz Maryi- Matki Kościoła, Matki nas wszystkich, naszej największej Pośredniczki i Wspomożycielki. Niesamowite jest to, jak bardzo zawierzyła Bogu, poświęciła całe życie na wypełnienie Jego woli. Nigdy nie sprzeciwiła się i nie zwątpiła-nawet widząc umierającego syna na krzyżu. Po ludzku nie jesteśmy w stanie tego zrozumieć. Jednak wiemy, że Pan obecny w naszym życiu pomoże przetrwać nawet największą próbę i najtrudniejszy czas.

Po seminarium śmiało możemy powiedzieć, ze przeżywamy odrodzenie naszej wiary. Pomogło nam też w przygotowaniu syna do przyjęcia I Komunii Świętej. Mamy większy spokój wewnętrzny i jest nam łatwiej się wyciszyć. Potrafimy z dystansem podejść do problemów i otwarcie o nim rozmawiać. Do rozmów na temat Pana Boga i wiary włączamy dzieci, które ku naszemu zdumieniu są bardzo chłonne , ciekawe i chętne do pogłębiania wiedzy. To również nas mobilizuje do codziennego sięgania po Pismo Św. Tak naprawdę dopiero teraz możemy stwierdzić jak wspaniałą jest lekturą, która nigdy się nie znudzi. Zdajemy sobie sprawę, że to zobowiązuje nas do pracy nad sobą, swoimi słabościami i dążeniu do bycia lepszym. Dzięki temu zaczynamy odczuwać bliskość Pana Boga, nad którą nigdy się nie zastanawialiśmy.

Dziękujemy Panu, za to, że nas poprowadził na seminarium, za spędzony tam czas oraz za owoce , które cały czas odkrywamy. Ks proboszcz powiedział: „Każdy chrześcijanin powinien przynajmniej raz w życiu przeżyć takie seminarium” zgadzamy się z nim całkowicie i całym sercem zachęcamy do uczestnictwa.

Ela i Krzysztof

Niestety nie przeżyłam mojego seminarium do końca, w pełni- zdrowie mi na to nie pozwoliło.
Ale dni, które przeżyłam były dla mnie czymś pięknym.
Przeżywałam, płakałam, cieszyłam się.
Zaczęłam medytować z Pismem Świętym i nie mam zamiaru przestawać.
Wspaniały czas, ze wspaniałymi ludźmi.
Polecam każdemu, każdy powinien chociaż raz w życiu przeżyć takie seminarium.

Bardzo się cieszę, że chodziłam na seminarium, że mogłam przeżyć, odczuć i poznać Boga jeszcze bardziej.

Kinga